Skönlitterära Författarsällskapet börjar nu i samarbete med Sollentuna kommun en serie med digitala föreläsningar.Inspelningarna är gjorda på Edsbergs slott, där föregående års fysiska föreläsningar skulle ha ägt rum.
Först ut som föreläsare är Ingar Beckman-Hirschfeldt, som gör en bred presentation av Hjalmar Bergmans författarskap och personliga liv. Han är en av de främsta svenska författarnaunder 1900-talets första decennier och är känd för sina romaner och sin dramatik där realism samsas med fantasti,komedi och djup tragik. Välkända verk är Markurells i Wadköping, Swedenhielms, Hans nåds testamente ochKomedier i Bergslagen.
Ingar är ordförande i Hjalmar Bergman Samfundet. Under många år var hon bibliotekschef för Talbok- och punktskriftsbiblioteket (som nu heter Myndigheten för tillgängliga medier) och har haft åtskilliga andra uppdrag.
Då de fysiska föreläsningarna är skjutna på en obestämd framtid kommer de digitala föreläsningarna att fortsätta under våren. Vi kommer att lägga ut besked om föreläsningarna och de som skall föreläsa.